Ész-kerék játékbemutató

Ész-kerék
Ész-kerék

Az Ész-kerék visszahozza azokat az időket, mikor még menőnek számított lexikonműveltnek lenni. A régi, DOS-os játék még ma is érdekes, bár az irányítást és a kérdéseket ma már érdemes lenne frissíteni, vagy még inkább kiadni egy új verziót.


Ezt a kis figyelemfelhívó jellegű bemutatót az Amnesty International adománygyűjtő kampányához készítettem: https://www.amnesty.hu/product/retro-videojatekokkal-az-oktatasert/
A bemutatósorozat további tagjai:


Az Ész-kerék a Wheels2 és a régi TV1 Kerék-bár című műsorának apropóján íródott, a szabályok igen hasonlóak, a megjelenítés már kevésbé. (Engem a Szerencsekerékre is emlékeztet.) Nem is lehetett kérdéses, hogy hazai terepen a sajnos azóta (nem túl régen) elhunyt Vágó István munkásságát dicsérte a műsor.

Az Ész-kerékben egy feladványt kell kitalálnod, ami lehet személy, csoport, vagy akár mondás is. Mássalhangzót megjelölve pontszámot (nekem persze legtöbbször 10-est) pörget a program, vagy felezőt/duplázót. Ahányszor a feladvány tartalmazza a kért mássalhangzót, a pontszám annyiszor hozzáíródik a köregyenleghez. Magánhangzót csak 10% pontszámlevonásért lehet kérni. A megoldást a megfejtés funkcióban adható meg, minden hiányzó betű után 500 pont jár. Csak akkor halmozódik a pontszámod, ha megfejted a feladványt. A nehézségi szint minden menet után emelkedik, a gép pedig okosodik. A játék végén pontszám alapján felkerülhetsz a csúcstartók listájára, amit a helyi meghajtóra ment is a program (akkoriban még helyi hálózat sem volt mindenhol, nem hogy internet).

Az ingyenes programot valamikor a 90-es évek elején készítette Babi-Szoft (Babinszki Zoltán). A kemény 70-71 KB-ot foglaló program DOS alatt fut, működik akár egy IBM XT-n is, jó neki a vérmonokróm Hercules monitor épp úgy, mint az SVGA. Hála a DOS játékok weboldal készítőjének, nem kell feltétlenül egy retró PC-vel vagy a DOSBox beállításokkal vesződnöd, az Észkerék online, böngészőből is játszható.

Induláskor megadhatod a játékos(ok) nevét, a gépi játékos pedig automatikusan Vágó P. lesz. (Három Enterrel egy demóvetélkedő indul a korszak nagy neveivel.) Az egeret felesleges tologatnod, pusztán billentyűzettel kezelhető a program, de legalább készségesen elárulja, hogy mikor melyik gombbal merre folytathatod a játékot. A feladványok a keresztrejtvényekhez hasonlóan a legtöbb ékezetes betűt tartalmazhatják, de nem mindet használják, és hogy ez egyértelmű legyen, a magánhangzó tippeket nem az akkoriban még kérdéses kiosztású klaviatúra ékezetes billentyűinek lenyomásával kell bevinni, hanem egy menüből kell kiválasztani. (A mássalhangzókat simán csak le kell ütni tippeléskor.) Mai szemmel meglepő lehet, hogy egér hiányában még gyorsabban is kezelhető lehet egy szoftver, mintha Windows alatt, modern grafikus felülettel futna, de igen hamar rá lehet kattanni a játékra és az irányítására is.

Amint haladsz, nem csak a kérdések nehezednek és a gépi ellenfél lesz tévedhetetlenebb, de a minősítésed is fokozatosan kúszik felfelé. Ahogy a kép jobb oldalán látható, az Analfabétától a Zsenin át egészen a „Mint én” minősítésig juthatsz, úgy tűnik a szerzőnek van önbizalma. Neked is legyen, mert a sikerhez műveltségre és szerencsére lesz szükséged, mindkettőből sokra! Közben az alsó státusz sorban folyamatosan kommunikál a program, leginkább beszólogat, ha váratod. Csípős megjegyzéseket tesz a kipörgetett összegekre és mindenre, de ne sértődj meg! Itt Vágó P. is csak egy játékos, így nem az ő kereskedelmi modora, hanem a szerző kissé smirglisebb életszemlélete hatja át a játékot, amúgy jó magyarosan, csípősen, mindannyiunk örömére. Ha még nem játszottál az Ész-kerékkel, ne hagyd ki, jól megtornáztatja az agyadat és a nevetőizmaidat is, főleg, ha ketten társultok be Vágó P. mellé. Jó mulatást!

Azóta megjelent egy hasonló nevű és jellegű Android app is, de ez már egy másik programozó alkotása: https://play.google.com/store/apps/details?id=zoltan.puski.eszkerek&hl=hu


Ezt a kis figyelemfelhívó jellegű bemutatót az Amnesty International adománygyűjtő kampányához készítettem: https://www.amnesty.hu/product/retro-videojatekokkal-az-oktatasert/

Be the first to comment

Leave a Reply